Hranicnými nádormi vaječníkov sú vzácny typy nádorov, ktoré sa vyvíjajú v tkanivách vaječníkov u žien. Sú tiež známe ako nízko-zhubné nádory vaječníkov. Tieto nádory sa odlišujú od invazívneho rakoviny vaječníkov, pretože sa zvyčajne nešíria do okolitých tkanív a nevytvárajú metastázy v iných častiach tela. Namiesto toho majú tendenciu rásť obmedzene v jednom alebo oboch vaječníkoch.

Príznaky hranicných nádorov vaječníkov môžu byť nejasné a nešpecifické, čo môže spôsobiť, že tieto nádory sú často diagnostikované až v štádiu, keď dosiahnu veľkú veľkosť. Niektoré z možných príznakov zahŕňajú bolesť v podbrušku, nafukovanie brucha, časté močenie a problémy s trávením.

Diagnóza hranicných nádorov vaječníkov zahŕňa zvyčajne ultrazvukové vyšetrenie, počítačovú tomografiu (CT) a magnetickú rezonanciu (MRI). V niektorých prípadoch môže byť potrebná chirurgická biopsia na potvrdenie diagnózy. Liečba hranicných nádorov vaječníkov sa líši od liečby invazívneho rakoviny vaječníkov. U niektorých žien môže byť odporúčané chirurgické odstránenie nádoru, čo môže byť dostatočné na vyliečenie. U iných pacientiek môže byť po operácii odporúčaná chemoterapia, aby sa znížilo riziko opakovania nádoru.

Pravidelné následné kontroly sú dôležité po liečbe hranicných nádorov vaječníkov, aby sa sledovalo prípadné opakovanie nádoru. Prognóza je všeobecne považovaná za priaznivú, najmä u žien, ktorým bol nádor diagnostikovaný v časnom štádiu a bola vykonaná adekvátna liečba.

Nezabúdajme že ich zákernosť spočíva v tom, že neprejavujú žiadne zrejmé príznaky. Správna diagnostika a liečba sú kľúčové pre dosiahnutie optimálneho liečebného výsledku. Prevencia, skorá detekcia a dlhodobé sledovanie pacientov s týmito nádormi môžu prispieť k ešte lepším výsledkom a zlepšeniu kvality života postihnutých.Zdroj

Zanechať komentár